Praha - Berlín

Srovnání cen dopravy a spojení. Vlaky, autobusy, auta, letadla.


cca 479 Kč

Autobus s WIFI a občerstvením

>> Více o Flixbusu

cca 250 Kč / osoba / den

Doprava autem z půjčovny

>> Více o Rentalcars

cca 3000 Kč

Letadlo bez přestupu

>> Více o Kiwi

PRAHA

Praha je důležitým dopravním centrem, proto má i rozsáhlou infrastrukturu. Jak se v pražské dopravě rychle zorientovat?

Autobusové nádraží

ÚAN Florenc je hlavním a největším pražským autobusovým nádražím. Spadá do katastrálního území Nového Města a leží východně od stejnojmenné lokality na rozhraní Nového Města a Karlína. Funguje již od roku 1929 a v současné době jej provozuje společnost ČSAD Praha holding a.s.Využívá se primárně pro přepravu mezinárodní a dálkovou, působí tady přibližně 100 společností. Denně se na nádraží odbaví více než 450 spojů. Nyní svému účelu slouží jednak stará a jednak i nová odbavovací hala, která se nachází přímo u zastávky autobusu.

Spojení zajišťují linky 135 a dále 133, 175, 194, 207 nebo noční linky 92 a 909. Zastávka tramvaje je vzdálena asi 250 metrů od nádraží. Využít můžete spoje 3, 8 a 24. Dostat se sem dá též metrem, a to jak na trase B, tak i C. Průchod do metra je přímo skrze novou halu autobusového nádraží.

V dolní části nádraží se ve vzdálenosti zhruba 100 metrů od metra nachází i parkoviště.V odbavovací hale je zajištěn prodej místenek. Jízdenky si lze koupit také prostřednictvím sms, rezervovat na webu, případně je zakoupit přímo na místě u řidiče. Konkrétní způsob záleží vždy na daném provozovateli.

Vlakové nádraží

Oficiální název největšího nádraží v metropoli i v celé republice zní Praha hlavní nádraží. Svému účelu začalo sloužit již roku 1871.Na hlavním pražském nádraží můžete využít široké spektrum služeb: pokladny, dále obchody, Tourist Point, úschovnu zavazadel nebo úschovní skříňky, WC, fotokabinu, služebnu Policie ČR, směnárny, lékárnu, autopůjčovnu, bankomat či restauraci, případně služby inforcentra MHD nebo infopřepážky ROPID – MHD.Navazující dopravu zajišťuje metro, konkrétně linka C. Dále se můžete svézt tramvají, zastávka je vzdálena asi 5 minut chůze (250 metrů parkem). Konkrétně jde o spoje číslo 5, 9, 15, 26, 95 a 98. Jinou možnost zastupují autobusové linky Airport Express, případně noční spoje (905 a 911). Autobusová zastávka se nachází před historickou částí nádraží. Poslední možnost představuje nedaleké Masarykovo nádraždí, přibližně 15 minut pěší chůze odsud.Jízdenky můžete zakoupit v ČD centru, na infopřepážce nebo infocentru, dále v automatech, u novinových stánků nebo v Tourist Pointu.

Letiště

Mezinárodní letiště Václava Havla Praha se nachází na katastrálním území Prahy 6 – Ruzyně, u Kněževsi. Určeno je pro dopravu mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz.Celkem má šest terminálů. Nová část se označuje jako Terminál Sever a tvoří ji části T1 (lety mimo Schengen) a T2 (lety v rámci Schengenu).

Na severovýchod od ní pak vznikly dva cargo terminály. Staré části se jinak říká Terminál Jih a dělí se na terminály T3 (aerotaxi, charterové lety) a T4 (VIP lety).Dopravní spojení zajišťuje v první řadě dálnice D7.

Aviatická ulice propojuje dálnici a oblast nového terminálu. Ke staré části vede ulice K letišti. Mezi starým a novým terminálem je omezen provoz, využijte tady proto spíše autobusových linek.V blízkosti terminálů 1 a 2 se nachází parkoviště P1 a P2, které je prvních 15 minut zdarma. Dále se platí nejméně 100 Kč. Možnou variantou je kyvadlová minibusová doprava k parkovištím a poptávková doprava k vybraným hotelům, využití vozidel taxislužby, případně smluvní transfery z ÚAN Florenc.

MHD v Praze

Městská hromadná doprava v Praze je reprezentována celkem 3 trasami metra, dále více než 175 linkami autobusů a více než 30 linkami tramvají. Řada z těchto spojů je i bezbariérových. Samostatnou kapitolu pražské dopravy pak tvoří lanové dráhy a 6 tras přívozů. Vyhledávat spoje a najít informace o aktuálních cenách je možné na webu dpp.cz.Jízdenky na MHD si můžete koupit několika způsoby: V automatech, trafikách či obchodech, dále přímo u řidiče, v infocentru, v prodejním místě dopravního podniku, případně využijte nákup přes SMS nebo mobilní aplikaci. SMS jízdenka však platí pouze v pásmu P, nikoli ve vlaku, ani v přímětském autobusu. Nejlevnější jízdenku na 30 minut získáte posláním SMS na číslo 90206 ve tvaru "DPT24" (bez uvozovek).

Trasy pražského metra se značí A (zelená barva), B (žlutá barva) a C (červená barva) a měří bezmála 60 km. Celkem čítá přes 60 stanic. Linka A vede z Motola do Hostivaře, linka B vás doveze ze Zličína na Černý Most, linka C vede ve směru Letňany – Háje.TramvajeV současnosti v Praze existuje celkem 24 linek plus 9 linek nočních. Přičemž do budoucna by se měly jejich počty rozšiřovat a vytlačovat tak pozvolna neekologické autobusy. U řidiče tramvaje si jízdenku koupit nelze.

Síť autobusové dopravy aktuálně tvoří zhruba 120 linek denních a 15 nočních, přičemž je nutné počítat s přetížeností spojů. Od září 2012 se linky rozdělují na metrobusy, standardní linky a midibusové linky. V autobuse jízdenku u řidiče seženete, avšak musíte počítat s přirážkou.

BERLÍN

Pro Českou republiku lze jen těžko hledat důvody proč nepovažovat hlavní město Spolkové republiky Německo za nejvýznamnější evropskou metropoli. Jakožto sídlo nejvlivnější vlády na kontinentu, našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera i jako historicky a kulturně zajímavá metropole je častým cílem tisíců českých cestovatelů. Pro cestu do druhého největšího města Evropské unie je důvodů dostatek. Politici, úředníci, studenti, účastníci kongresů, obchodníci a mnozí další mají na výběr snad všechny myslitelné způsoby dopravy, neboť autobusy, vlaky i letadla se směrem k Berlínu vydávají v dostatečném množství. I přesto, že německá metropole je pro nás dostatečně známá, může být pro všechny ty, kteří do Berlína přijíždějí poprvé, matoucí. Stručný průvodce po místech, která bývají těmi prvními, jež cestující v Berlíně uvidí, tak může mnoha lidem ušetřit čas i nervy.

Autobusové nádraží Berlín

Berlín, na rozdíl od mnoha jiných metropolí, nedisponuje hlavním autobusovým nádražím v samotném centru města. Autobusy mířící do Berlína (včetně těch z Prahy), totiž končí na tzv. ZOB Am Funkturm nebo-li centrálním autobusovém nádraží mezi ulicemi Messedamm, Bredtschneiderstrasse a Soorstrasse.

Pro každého, kdo pochopí základní strukturu tohoto dopravního uzlu, se orientace stane snadnou věcí. Zastřešená nástupiště jsou umístěna ve středu areálu, kolem nich jsou potom rozmístěny kanceláře dopravců a prodejci občerstvení i dalších artiklů. Polohu mimo centrum bohatě nahrazuje výborné napojení na MHD.

Pro většinu lidí se první volbou stane pravděpodobně linka U2 berlínského U-Bahnu, která je rychle a pohodlně dostane do centra města i na hlavní berlínské vlakové nádraží. Pro další destinace v hlavním městě Německa dobře poslouží i S-Bahn, konkrétně linky S41, S42 a S46.

Vlakové nádraží

Největší berlínské vlakové nádraží – Berlin Hauptbahnhof –
je zajímavou atrakcí samo o sobě. Otevřeno bylo v roce 2006 a představuje nyní hlavní dopravní uzel ve městě, kterým denně projede na 1100 vlaků. Dvě z jeho pěti podlaží jsou využívány pro dopravu, tři zbývající zaplňují obchody a restaurace. Vlaky se z tohoto největšího nádraží v Evropě vydávají do svých destinací po celém Německu i v zahraničí (konečnou stanici zde má většina vlaků třídy Intercity).

Dálkové linky tak definitivně opustí ikonické nádraží Berlin Zoologischer Garten, které se nyní stane pouze jedním z mnoha dalších přestupních bodů v rámci cestování po vlastním Berlíně a blízkém okolí. Podobný osud uvalilo otevření tohoto monstra i na další berlínská nádraží jako je Berlin Ostbahnhof či regionální Berlin Friedrichstraße.

Berlínská letiště

Mnoha lidem vytane po vyslovení spojení „berlínské letiště“ na mysl ikonický obrázek letiště Templehof. To však ukončilo provoz v roce 2008 a lety do a z Berlína nyní obsluhují dvě další letiště. Jedná se především o hlavní letiště Tegel, ze kterého létá většina spojů, včetně těch dálkových a také letů z Prahy. Letiště má čtyři terminály a s centrem města je (podobně jako Praha) spojeno pouze autobusovými linkami.

Menší letiště Schonefeld má taktéž čtyři terminály, celkově je však menší a létají na něj především nízkonákladové aerolinky jako Ryanair či EasyJet. Doprava z letiště do Berlína je v tomto případě příjemnou záležitostí, neboť kromě autobusových linek lze využít i linek S9 a S45 S-Bahnu.

Výše popsaný stav je však pouze dočasný, neboť v současné době je (za velkých problémů) budováno letiště Brandenburg, které by mělo v blízké budoucnosti převzít leteckou dopravu v hlavním městě Německa a jednom z nejvýznamnějších měst Evropy.

MHD v Berlíně

Hromadná doprava v Berlíně plně odpovídá jeho statusu evropského velkoměsta. Metro (U-Bahn), nadzemní dráha (S-Bahn), stejně jako tramvaje, autobusy, a dokonce i lodě, slouží obyvatelům i návštěvníkům města. Z hlediska městské dopravy je Berlín rozdělen na tři zóny, A, B a C. Typ (a samozřejmě i cena) jízdenky je tak určována především tím, v jakých zónách se chcete pohybovat. Za pohodlné cestování tak v Berlíně zaplatíte od necelých 3 € za jízdu v zónách A a B až po více než 7 € za pohyb ve všech zónách bez omezení.

Zajímavé jsou i pětidenní jízdenky pro zóny A, B, resp. A, B, C a především pak návštěvnická Berlin Welcome Card kombinující dvou, tří či pětidenní permanentku na MHD s mnoha slevami a výhodami při návštěvách berlínských pamětihodností. Při cestování po Berlíně je třeba mít na paměti, že pokuty jsou zde poměrně vysoké a rozhodně se nevyplatí pokoušet štěstí při jízdě „na černo“. Jízdenky lze zakoupit v automatech akceptujících mince, bankovky i karty, ve všech větších stanicích i v některých obchodech. V autobusech a tramvajích potom pořídíte jízdenky také přímo ve vozidle. Mezi zavedené možnosti nákupu jízdenek však zatím nepatří SMS jízdenky.

Cestování autem

Chcete jet na dovolenou a nemáte na to moc čas? Nebo chcete na víkendový výlet mimo republiku? Pak je msto Berlín velmi dobrou volbou. U našich největších sousedů je sice draho, ale vidět Braniborskou bránu nebo Berlínskou zeď za to stojí. Praha je od Berlína vzdálená jen přibližně 350 kilometrů. Jak je urazit? Záleží na tom, zda preferujete levné nebo spíše komfortní cestování. Podívejme se spolu na všechny možnosti.

Cestování autobusem

Autobusy jezdí do Berlína celých 24 hodin a je možno si vybrat z více poskytovatelů spojení. Klidně do autobusu můžete nasednout ve tři ráno a kolem osmé budete v Berlíně. Cesta tedy trvá necelých pět hodin, ale zvláště přes den je potřeba počítat se zácpami ať už na dálnicích nebo přímo ve městě. Pokud se chcete podívat, kolik obyčejně mívají autobusy zpoždění, navštivte stánky dopravce a zde by měla být zpoždění vidět. Autobusy bývají poměrně komfortní, avšak ne všichni jsou schopni si v nich číst nebo pracovat na notebooku kvůli nevolnostem. Místa na nohy a protažení není tolik, ale pětihodinová jízda je přeci jenom docela krátká a toto nepohodlí se dá vydržet. Autobusy jsou i docela levnou variantou. Do Berlína jezdí Flixbus, a to za ceny kolem 550-650 korun. Dá se najít spoj i za 480, ale ten přijíždí o půlnoci, což je velmi nevýhodný čas. Eurolines si drží konstantní cenu 620, ale jezdí do německého hlavního města v příhodné časy. Jak tomu tak bývá, nejlépe je na tom RegioJet, který jezdí za 480 korun celý den. Všechny ceny jsou jen za jednu cestu.

Vlastním autem

Pokud máte vlastní auto, můžete vyrazit na výlet i tímto způsobem. Po rychlostních silnicích a dálnicích zvládnete cestu za nějaké čtyři hodiny. Opět samozřejmě záleží na hustotě provozu. Cena potom na výši vaší spotřeby, při cestě tam a zpět ujedete nějakých sedm set kilometrů, takže výpočet je velmi jednoduchý. Na německých dálnicích se stále ještě nemusí platit mýtné, takže pokud máte českou dálniční známku, jsou to konečné náklady na cestu. Výše naskáčou až při pobytu, kdy je třeba auto někde zaparkovat, což jak známo bývá ve velkých městech problém a může to stát hodně peněz. Nevýhoda je tedy jasná, ale proti ní stojí velmi dobrá výhoda. Svým autem se dovezete kamkoli ve městě, není třeba studovat místní městskou dopravu.

Vypůjčeným autem

Pokud si chcete auto vypůjčit, počítejte se všemi okolnostmi popsanými v cestě vlastním autem. Pokud si nepůjčujete auto od kamaráda, připočítejte i náklady za vypůjčení. Další možností vypůjčení je třeba Rentalcars. Pokud si zajistíte spolujízdu, vyjde vás cesta velmi levně a nebudete se muset o auto muset starat. Nevýhoda je, že budete muset věřit řidičským schopnostem někoho jiného a komfortu si v plném autě taky moc neužijete. Samozřejmě je také možné stopovat. Jde o nejlevnější a nejvíce punkovou možnost zároveň.

Letadlem

Tuto možnost zvolí za účelem cestování jen velmi malá skupina lidí. Spíše půjde o podnikatele, celebrity či bohatší vrstvy. Jde přeci jenom o dražší způsob cestování, který pro většinu lidí nemá na tak krátkou vzdálenost smysl. Let sice bude trvat jen nějakých padesát minut, ale přibližně další dvě hodiny strávíte na letištích, nemluvě o tom, že cesta do centra bývá velmi dlouhá. Nicméně i letenky se dají sehnat za dobrou cenu. Pokud budete mít štěstí, dají se na Kiwi.com najít zpáteční za 1750 korun, což není vůbec špatné. Jinak je ovšem nutné počítat s cenami přes dva tisíce.


FLIXBUS

Dopravní společnost FlixBus byla založena třemi mladými podnikateli v Mnichově. Jejich motivací k založení společnosti bylo nabídnout pohodlné a kvalitní cestování za dobrou cenu. Od roku 2015 se společnost začala prosazovat i do jiných koutů Evropy, konkrétně do Francie, Rakouska, Itálie, Nizozemska a Chorvatska. Dnes mohou cestující využít největší síť dálkových linek po celé Evropě, včetně České republiky.

Služby a vybavení autobusů FlixBus

V autobusech společnosti FlixBus je všem zákazníkům zpřístupněna bezplatná síť Wi-Fi s rychlostí 4G, občerstvení a nápoje, několik zásuvek pro elektronická zařízení, zvětšený prostor k sezení, úložný prostor na zavazadla nad sedadly i v zavazadlovém prostoru.​Ve všech autobusech je dostupné WC.

Způsoby platby

Kromě online rezervačního systému a možnosti zakoupení jízdenky u řidiče můžeš také využít rezervaci a nákup jízdenek skrz partnerské cestování kanceláře a agentury společnosti FlixBus.​ Jízdenku lze zakoupit i v obchodech na hlavních autobusových nádražích. Abyste měli záruku rezervovaného místa, je však lepší rezervovat ji předem přes internet.

Trasy

Autobusy FlixBus jezdí do mnoha evropských států, je namátkou - spojují například Prahu, Mnichov, Amsterdam, Drážďany, Plzeň, Varšavu, Berlín, Budapešť, Kolding, Hamburg, Řím, Paříž, Lyon nebo Milán.

Web dopravce​

www.flixbus.cz

RENTALCARS

Vlastnit automobil již zdaleka není samozřejmostí. Pro spoustu lidí jde o ekonomicky zbytečně nákladné řešení a raději se uchýlí k možnosti si vozidlo půjčit. Aby pronájem skutečně byl tou nejvýhodnější variantou, je potřeba se umět mezi jednotlivými nabídkami zorientovat.

Jak funguje srovnávač Rentalcars

Služba rentalcars.com slouží k vyhledávání a srovnání autopůjčoven. Stačí zadat místo vyzvednutí vozu a vámi požadovaný termín. Patříte-li do věkové skupiny řidičů mladých do 30 let nebo naopak starších nad 65 let, můžete být v očích poskytovatelů těchto služeb považováni za potenciálně rizikové klienty. Proto i na tuto položku porovnávání předem pamatuje.

O Rentalcars

Rentalcars zprostředkovává pronájem vozů nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí – celkem ve více než 160 zemích. Zaměřuje se na všechny typy vozů, nabídka zahrnuje běžné osobní vozy, luxusní automobily nebo minivany. A to s dlouholetou zkušeností, na trhu působí již od roku 2004.V současné době vyřizuje již celkem 8,5 milionu rezervací ročně. Rezervační tým můžete kontaktovat nepřetržitě 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, dostupná technická podpora je ve 40 různých jazycích. Díky zázemí silné mezinárodní společnosti sídlící ve Velké Británii si Rentalcars může současně dovolit svým klientům vždy garantovat záruku nejnižší ceny.

U vybraného vozu vám na přání zajistí také veškeré nastandardní služby – například zapůjčení dětské autosedačky. Vy k samotné rezervaci potřebujete pouze kreditní kartu a samozřejmě platný řidičský průkaz. Bez kreditní karty totiž nelze žádným způsobem strhnout požadovanou zálohu za pronájem. Svoji rezervaci si následně můžete upravovat jednoduše i online, případně ji stejným způsobem rovněž zrušíte. Samozřejmě je dbáno i na bezpečnost klientů, proto mají veškerá nabízená vozidla sjednáno pojištění, a to jak to havarijní, tak i proti krádeži.

Web služby

www.rentalcars.com

KIWI

Kiwi, dříve známý jako SkyPicker, je původem český vyhledávač letenek. Umožňuje jejich rezervaci a koupi.Jak funguje rezervace letenek přes KiwiKiwi se orientuje především na nízkonákladové lety, které díky svému vyhledávacímu algoritmu umí propojit i tam, kde aerolinky vzájemně nespolupracují. Primárně je tedy snahou nabídnout zájemcům vždy nejlevnější letenku a řadí tímto způsobem i výsledky svého vyhledávání.Na webu tak je potřeba pouze zadat, odkud si přejete letět, jaká je cílová destinace, k čemuž lze využít i interaktivní mapku, dále počet osob, upřesnit termín a rozhodnout se, jestli požadujete letenku jednosměrnou nebo zpáteční. Zadávat přesný čas letu není nutné. Chcete-li si při prohledávání nastavit více než jednu destinaci, stačí kliknout na příslušné tlačítko.Když vám nebudou předložené nabídky stále cenovově vyhovovat, je ještě možnost nastavit si e-mailové upozornění. Jakmile cena klesne pod zadaný limit, web vám automaticky pošle upozornění. V okamžiku, kdy si let vyberete, veškeré rezervace si můžete následně spravovat online.

Které další služby portál nabízí

V případě jakýchkoli potíží je dostupná nonstop technická podpora, kam se můžete obracet. A to jak klasicky na telefonu, tak i online – e-mailem nebo na chatu. Pokud by došlo ke zrušení nebo zpoždění letu, dostáváte takzvanou Kiwi Guarantee, což je v podstatě záruka vrácení peněz, případně zajištění alternativního letu. Jestliže ke změně v harmonogramu došlo dva a více dny před plánovaným odletem, vybíráte si mezi těmito možnostmi sami, v opačném případě bude provozovatel rozhodovat za vás.Kdyby by vám hrozilo uvíznutí na letišti, také máte nárok na kompenzaci. Ta může mít podobu zajištěného ubytování, stravování nebo přesunu na jiné letiště. S nákupem přes Kiwi tak nic neriskujete.

Z historie služby

Společnost vznikla v roce 2012 v moravské metropoli. Vývoj samotného vyhledávače započal už o rok dříve. Projekt z Brna se obratem zařadil mezi celosvětově nejrychleji rostoucí společnosti. Počet rezervací v současné době již přesahuje 2 000 000. Předpokládané tržby by se měly v roce 2017 vyšplhat až na 1 000 000 000 EUR. S expanzí ostatně souvisela i v roce 2016 změna názvu, důvodem, proč se ze SkyPickeru stalo právě Kiwi, byl především průnik na trh v Asii.

Web služby

www.kiwi.com​